Co nowego
w skywater

Domowy zmiękczacz wody. Poznaj wszystkie zalety!

Zmiękczacze wody stają się coraz bardziej popularne w gospodarstwach domowych. Dzięki nim można m.in. ochronić domowe sprzęty przed osadami, które mogę powodować niechciane awarie. Miękka woda w domu, uzyskiwana dzięki specjalnym urządzeniom, niesie za sobą jeszcze wiele innych korzyści dla domowników. Sprawdź, jakie!

Co to jest twarda woda i jaką ją zmiękczyć? 

Woda w przyrodzie krąży i przez cały czas ma kontakt z chemikaliami, zanieczyszczeniami czy pierwiastkami, które znajdują się w skałach. Taki obieg powoduje, że zmienia ona swoje właściwości fizyko-chemiczne, co znacznie podnosi poziom jej twardości. Twarda woda zawiera w sobie rozpuszczone cząsteczki metali, wapnia czy magnezu, które tworzą niepożądane osady – niekorzystne nie tylko dla zdrowia domowników, ale i wszelkich urządzeń AGD. Jedną z metod zmiękczania wody są specjalne urządzania podłączane do instalacji wodnych. Dzięki nim otrzymujemy miękką wodę, która pozbawiona jest kamienia, wirusów, bakterii oraz mikro-zanieczyszczeń.

Jak działa zmiękczacz wody w domu? Jak zmiękczyć twardą wodę?

Domowe zmiękczacze wody nazywane są inaczej stacjami zmiękczania wody. Celem zastosowania takiego sprzętu jest zmniejszenie twardości wody. Centralne urządzenie do zmiękczania wody instaluje się na głównym ujęciu wody, za licznikiem w przypadku miejskiej sieci wodociągowej. Cały proces zmiękczania opiera się na jej przepływie przez urządzenie. Podczas przepływu wody przez zmiękczacz, niechciane jony magnezu i wapnia zostają usunięte dzięki zastosowaniu żywic jonowymiennych, a w zamian woda zyskuje jony sodu.

Należy pamiętać, że zmiękczacze muszą regenerować się po przepływie określonej ilości wody. W tym celu urządzenie wykorzystuje tabletki solne, które należy regularnie uzupełniać. Sama regeneracja nie wymaga już specjalnej obsługi ze strony domowników, ponieważ odbywa się ona automatycznie.

Urządzenie do zmiękczania wody – Zalety stosowania

Instalacja zmiękczacza wody w domach jednorodzinnych wiąże się z szeregiem korzyści. Dotyczą one m.in. żywotności sprzętu AGD, a także samego użytkowania, np. podczas sprzątania czy kąpieli. Przyjrzyjmy się więc, na jakie zalety można liczyć w tym zakresie.

Dłużej działający sprzęt AGD i instalacje grzewcze

Urządzenia zmiękczające pozwalają ochronić domowy sprzęt AGD, tj. pralki, zmywarki czy żelazka. Miękka woda powoduje, że nie osadza się w nich kamień, co pozwala na ich dłuższą, sprawniejszą pracę. Dzięki zmiękczaczom, osadów nie będzie także wewnątrz rur instalacji grzewczych, przez co ich efektywność pracy będzie cały czas na wysokim poziomie.

Mniej osadów na urządzeniach sanitarnych 

Zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym powoduje, że uzyskujemy lepsze efekty podczas sprzątania. Dzięki temu procesowi można zapomnieć np. o osadach na kabinach prysznicowych czy tych, które powstają podczas mycia samochodu. Warto pamiętać, że miękka woda pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupie detergentów, ponieważ potrzeba ich znacznie mniej, aby uzyskać ten sam efekt, jak w przypadku wody twardej. Przykładowo, jeśli w domu do dyspozycji jest woda miękka, do pralki czy zmywarki można dawać nawet o połowę mniej detergentów. Miękka woda pieni się ponadto znacznie lepiej, niż twarda.

Skóra i włosy w lepszej kondycji 

Stosując urządzenia do zmiękczania wody, dbamy także o zdrowie. Po umyciu włosów czy skóry ciała w twardej wodzie, mogą wystąpić problemy związane z ich przesuszeniem. Regularne używanie wody, w której obecne są jony wapnia i magnezu, może powodować pieczenie skóry, egzemę, zmiany trądzikowe czy naruszenie warstwy hydrolipidowej naskórka. W przypadku korzystania z miękkiej, oczyszczonej wody, takie skutki uboczne nie występują. Skóra i włosy są aksamitne w dotyku, zadbane i nieprzesuszone.

Najnowsze wpisy

X

PORADY DOTYCZĄCE WYSOKOJAKOŚCIOWEJ WODY


    X

    przetestuj nasz dystrybutor


      Tłumacz »